№195: Про інформацію керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, старшого радника юстиції Прокопчука Д. В.

КІРОВОГРАДСЬКА РАЙОННА РАДА
ТРИНАДЦЯТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ


РІШЕННЯ

від «19» травня 2017 року, № 195

м. Кропивницький

 

Про  інформацію керівника
Кіровоградської місцевої
прокуратури, старшого радника
юстиції Прокопчука Д. В. 

Відповідно до  ч. 3 статті 6 Закону України «Про  прокуратуру»,  заслухавши та обговоривши інформацію керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, старшого радника  юстиції Прокопчука Д. В., 

РАЙОННА РАДА ВИРІШИЛА:

Інформацію керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, старшого радника  юстиції Прокопчука Д. В. про результати діяльності на території Кіровоградського району  за 2016 рік  взяти до відома.

 

  

Заступник голови районної ради
Н. ВІТЮК   

                                  

Інформація Кіровоградської місцевої прокуратури про результати діяльності на території Кіровоградського району (м. Кропивницького) за 2016 рік.

З 15 грудня 2015 року розпочала свою роботу Кіровоградська місцева прокуратура, відповідно до Закону України «Про прокуратуру».

Дивлячись на те¸ що місцева прокуратура існує більше ніж рік, все ж таки можна зазначити що реформування прокуратури відбулося, на сьогоднішній день ми маємо багато позитивних зрушень, але звичайно є і проблеми над якими ми працюємо.

Відповідно до статті 6 Закону України «Про прокуратуру» інформую про результати діяльності Кіровоградської місцевої прокуратури на території Кіровоградського району (м. Кропивницький) за 2016 рік.

На сьогоднішній день спостерігається зменшення злочинності упродовж 2016 року на території Кіровоградського району на 3,5% (по області +1,6%).

Відсоток розкриття загальнокримінальних злочинів в Кіровоградському районі становить 41,2%, що є вище середньообласного (32,2%).

Суттєво збільшено (+37,6%) скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів, по області +25,7%.

Указані статистичні дані пов’язані із збільшенням на 33,3% кількості зареєстрованих тяжких тілесних ушкоджень, хоча у кількісному показнику їх кількість зросла з 3 до 4.

Кількість скоєних умисних вбивств залишається незмінною (по 4 у 2015, 2016 роках). Відсоток розкриття указаних злочинів 100%.

Вивчаючи причини скоєння указаних розкритих злочинів встановлено, що більшість з них скоєно на побутовому ґрунті, під час розпиття алкогольних напоїв, особами, що зловживали алкогольними напоями, вели асоціальний спосіб життя. Мотиви злочинів – банальні сварки. На час скоєння злочину правопорушники розпивали з потерпілими спиртні напої, перебували у стані алкогольного сп’яніння.

Також, у 2016 році мають місце непоодинокі випадки скоєння вбивств, пов’язаних з насильством у сім’ї. Родини були неблагополучні, скарг до цього у відділах поліції не було.

Збільшилася на території району кількість зареєстрованих злочинів пов’язаних з незаконним заволодінням транспортними засобами +62,5% (з 8 до 13), наркозлочини +66,7% (21 до 35), натомість зменшено на 100% кількість виявлених фактів збуту наркотичних засобів (2015 – 4, у 2016 року не виявленого жодного).

Також, спостерігається ріст грабежів (+40%, у кількісному з 10 на 14, по області +19,7%). Кількість скоєних крадіжок у 2016 році зменшено на 6,9% (у кількісному з 709 до 660). Зменшено й скоєння розбоїв на 50% (4 проти 2 у 2016 році). Предметом вказаних злочинів є, як правило мобільні телефони, золоті прикраси, гроші.

Одним із чинників, що призводить до скоєння злочинів проти власності є діяльність ломбардів, стихійних ринків, діяльність яких залишається поза увагою  правоохоронних органів, а після реформування органів прокуратури та прийняття нового Закону «Про прокуратуру» органи прокуратури жодних повноважень щодо здійснення перевірок  їх діяльності не мають.

З іншого боку, причинами скоєння таких злочинів є незайнятість населення, безробіття (близько 300 кримінальних правопорушень – крадіжки продуктів харчування з погребів, сараїв), однак, як засвідчив аналіз майже усі такі злочини скоєно непрацездатними особами, які не працюють, не навчаються, значна їх кількість веде асоціальний спосіб життя, зловживають алкогольними напоями або вживають наркотичні засоби.

Крім того, майже кожен третій такий злочин із числа розкритих, скоєно раніше судимими, непоодинокі випадки скоєння тяжких злочинів особами, яких звільнено від відбування реальної міри покарання згідно Закону України № 838-VІІІ «Про внесення зміни до Кримінального Кодексу України щодо удосконалення порядку зарахування судом попереднього ув’язнення у строк покарання» від  26.11.2015 року (Закон Савченко).

Відсоток розкриття крадіжок досить низький (32%).

Зазначене свідчить, що працівниками Кіровоградського відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області не завжди на належному професійному рівні виконується робота та не завжди вживаються заходи для покращення стану боротьби зі злочинністю, зокрема працівниками секторів карного розшуку і секторів дільничних інспекторів.

Недостатньо ефективно на вказаному напрямку є робота патрульної поліції, співробітники якої з квітня 2016 року першими виїжджають на місце події, проте не вчиняють усіх передбачених Законом дій, щодо розкриття злочину та затримання по «гарячих слідах» злочинців, а також неналежна їх робота щодо виявлення та попередження злочинів під час патрулювання.

Так, з 28 квітня 2016 року, з часу функціонування патрульної поліції її співробітниками розкрито лише 11 кримінальних правопорушень, згідно даних сектору інформаційної підтримки Кропивницького відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області.

Ще однією проблемою є велике навантаження на слідчого та прокурора, що здійснює процесуальне керівництво у кримінальних провадженнях. Середнє навантаження на слідчого та прокурора складає близько 220 кримінальних проваджень (це лише ті, у яких досудове розслідування триває, без врахування закритих та направлених до суду).

Однією з причин такого навантаження, що відповідно впливає й на якість досудового розслідування є неприйняття Закону України «Про проступки», завдяки якому зменшилося б навантаження на слідчого.

Упродовж 2016 року у провадженні слідчого відділу Кіровоградського районного відділення Кропивницького відділу поліції ГУНП в Кіровоградській області перебувало 2816 кримінальних проваджень, з яких досудове розслідування у 1171 закінчено (41,5%) з прийняттям процесуальних рішень, з яких :

  • до суду направлено 194, що складає 7% від усіх зареєстрованих та 16,9% від закінчених;
  • закрито 972 кримінальних проваджень.

У залишку слідчого відділу перебуває 1342 кримінальних провадження або 47,7% від усіх, що перебували у 2016 році у провадженні.

Причинами залишку кримінальних проваджень, у яких не прийнято процесуальне рішення є з одного боку  збільшення кількості  зареєстрованих до ЄРДР кримінальних правопорушень, зокрема за рахунок злочинів проти власності, серед яких значна кількість кримінальних проваджень, у яких проведено ряд слідчих (розшукових) дій, проте, особа, що скоїла злочин не встановлена, відповідно процесуальне рішення прийняти неможливо, оскільки факт скоєння злочину має місце.

З іншого боку, причинами залишку кримінальних проваджень є й порушення вимог кримінального процесуального законодавства в частині додержання розумних строків при проведенні слідчих (розшукових) дій та прийнятті процесуальних рішень з боку слідчих, на що з боку прокуратури було відповідне реагування (надання письмових вказівок – 512, проведення оперативних нарад – 38, призначення службових перевірок – 44, проте до дисциплінарної відповідальності притягнуто лише 3 особи).

Стан протидії злочинності та корупції на території м. Кропивницький та Кіровоградського району, а також виявлення та розкриття окремих видів злочинів, проблемні питання обговорено у березні 2017 року на координаційній нараді керівників правоохоронних органів міста.

Значна увага приділяється організації діяльності щодо забезпечення підтримання державного обвинувачення в судах.

Прокурорами Кіровоградської  місцевої прокуратури забезпечено участь у розгляді судами першої інстанції у 1 952 кримінальних провадженнях, у тому числі 41 кримінальне провадження щодо неповнолітніх. За наслідками судового розгляду ухвалено 511 вироків, з яких 24 щодо неповнолітніх.

Також, варто зауважити, що реалізовуючи функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених Законом протягом 2016 року Кіровоградською місцевою прокуратурою до суду скеровано 31 позовну заяву на загальну суму 18 272 тис. грн.

Вказані позови заявлено у наступних сферах:

  • у бюджетній сфері 5 позовних заяв на суму 114 тис. грн.;
  • з питань державної та комунальної власності 6 позовних заяв на суму 137 тис. грн.;
  • про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями 5 позовних заяв на суму 30 тис. грн.;
  • щодо інтересів держави у сфері охорони дитинства 2 позови на суму 72 тис. грн.;
  • з питань земельних відносин 12 позовних заяв на суму 18 427 тис. грн.

Протягом 2016 року судами, з урахуванням позовів минулих років, задоволено 33 позовні заяви на загальну суму 6344 тис. грн. з яких:

  • у бюджетній сфері 5 позовів на суму 114 тис. грн.;
  • з питань державної та комунальної власності 5 позовів на суму 1959 тис. грн.;
  • про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями 3 позовних заяви на суму 15 тис. грн. та 10 тис. грн. добровільно відшкодовано;
  • щодо інтересів держави у сфері охорони дитинства 1 позов на суму 34 тис. грн.;
  • з питань земельних відносин 18 позовних заяв на суму 4179 тис. грн.

По кримінальним провадженням розпочатим за результатами здійснення представництва інтересів держави за 2016 рік місцевою прокуратурою розпочато 16 кримінальних проваджень.

Також, варто вказати, що загалом за 2016 рік реальному виконанню підлягало 11 752 тис. грн. постановлених судами за позовами прокурора. Реально виконано рішень судів на загальну суму 6 967 тис. грн.

Зважаючи на актуальність питання боротьби з корупцією, завдяки цілеспрямованим заходам щодо організації роботи на даному напрямі, протягом минулого року Кіровоградською місцевою прокуратурою складено 10 протоколів про вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією. Зазначені протоколи судом розглянуто та до адміністративної відповідальності притягнуто 8 осіб.

Протягом минулого року прокуратурою внесено 23 подання відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» про вжиття заходів щодо притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень.

Окрім того, необхідно зазначити що до Кіровоградської місцевої прокуратури у 2016 році надійшло 1443 звернення. Із загального числа 311 звернень розгляд, яких не належить до повноважень органів прокуратури, у зв’язку з чим направлені до інших відомств для вирішення. Загалом прокуратурою вирішено 1083 звернення.

 

Керівник Кіровоградської
місцевої прокуратури старший радник юстиції
Д. Прокопчук