№231: Про інформацію керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, старшого радника юстиції Прокопчука Д. В.

КІРОВОГРАДСЬКА РАЙОННА РАДА
ЧОТИРНАДЦЯТА СЕСІЯ СЬОМОГО СКЛИКАННЯ


РІШЕННЯ

від «19» вересня 2017 року, № 231

м. Кропивницький

 

Про  інформацію керівника
Кіровоградської місцевої прокуратури,
старшого радника  юстиції Прокопчука Д. В. 

Відповідно до  ч. 3 статті 6 Закону України «Про  прокуратуру», п. 36 ч. 1 ст. 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши та обговоривши інформацію керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, старшого радника  юстиції Прокопчука Д. В.,

РАЙОННА РАДА ВИРІШИЛА:

Інформацію керівника Кіровоградської місцевої прокуратури, старшого радника  юстиції Прокопчука Д. В. про результати діяльності на території Кіровоградського району  за 1 півріччя 2017 року  взяти до відома.

 

  

Заступник голови районної ради
Н. ВІТЮК  

 

Інформація Кіровоградської місцевої прокуратури про результати діяльності на території м. Кропивницький та Кіровоградського району  протягом І півріччя 2017 року.

Кіровоградською місцевою прокуратурою упродовж 1 півріччя 2017 року здійснено низку організаційних та практичних заходів, спрямованих на підвищення ефективності профілактики та  посилення боротьби зі злочинністю, зміцнення законності та правопорядку на території, що знаходиться під юрисдикцією місцевоїпрокуратури, поновлення прав громадян та інтересів держави, притягнення винних осіб до відповідальності, забезпечення відшкодування завданих збитків. 

Завдяки їх практичній реалізації упродовж 1 півріччя 2017 року спостерігається позитивна динаміка до спаду загального рівня злочинності у порівнянні з минулорічним періодом, а за окремими видами злочинів (спричинення тяжких тілесних ушкоджень, грабежі, квартирні крадіжки) наявне їх зменшення.

Незважаючи на ряд вжитих у 2017 році заходів, досить нестабільною залишається ситуація щодо попередження таких видів злочинів як крадіжки майна усіх форм власності, скоєні як на території міста, так і на території району, розбійних нападів  на території Кіровоградського району, заволодіння транспортними засобами, шахрайства, кількість скоєння яких з кожним роком збільшується.

Досить низькою є питома вага встановлених осіб у  загальнокримінальних злочинах, яка становить  у  м. Кропивницькому 26,1%, у Кіровоградському районі 29,6%,  при середньообласному 31,9%.

Рівень злочинності на 10 тис. населення складає 150,3, по області 110,2 по державі 74,6.

При вивчені динаміки скоєння злочинів, вчинених на території                                    м. Кропивницький  встановлено, що упродовж 1 півріччя 2017 року у порівнянні з аналогічним періодом 2016 року спостерігається тенденція до зменшення рівня  злочинності на 2,6% (на рівні області -2,6%).  Зокрема, протягом  2017 року на території міста зареєстровано 3463  злочинів (без урахування знятих з обліку, у т.ч. закритих) проти 3556 за 2016 рік.

Натомість ріст злочинності спостерігається на території Кіровоградського району (+12,1%), у кількісному показнику 601 злочин проти 536 у минулому році.

Зменшено (-3%) скоєння тяжких злочинів у м. Кропивницький, проте на 6,7% їх кількість зросла на території Кіровоградського району (по області                     -1,4%).

Незважаючи на кількісне зменшення зареєстрованих особливо тяжких злочинів (-35)  питома вага їх є вище середньообласного та складає у м. Кропивницький 2%, в Кіровоградському районі 2,4% від усіх зареєстрованих злочинів  (по області 1,7%) На вказані статистичні дані впливає збільшення скоєних вбивств у місті на 120%, у кількісному з 5 до 11.

Зупинюсь детальніше на окремих видах злочинів та їх динаміці.

За структурою  злочинності більшість злочинів, що скоєно на території міста та району  є злочини проти власності, які  складають 80,5% від загальної кількості зареєстрованих кримінальних правопорушень (по області 75,6%).

Суттєвого збільшення по окремим категоріям цих злочинів у місті не спостерігається, а по деяким з них наявне  зменшення (грабежі – 22%, у кількісному зменшено з 190 на 148 у місті та -39,8%, у районі, у кількісному 7 до 5  (по області -23%), крадіжки з квартир   -9,6%, у кількісному зменшено з  136 до 123, у районі на рівні минулого року (по 1),   (по області -12,9%) .

Проте, потребує покращення рівень розкриття цих злочинів:квартирних крадіжок розкрито 45,5%, при середньообласному 52,2%, грабежів 30.4%, при середньообласному 39,8%.

Кількість розбійних нападів в м. Кропивницький на рівні минулого року (по 17), відсоток розкриття  майже на рівні середньообласного   76,5% (по області 76,2%).

В Кіровоградському районі спостерігається тенденція до  збільшення грабежів  на 100%, хоча у кількісному  їх кількість зросла з 0 до 1. Злочин не розкрито.

Однак, попри викладене, як  і упродовж останніх років найбільш поширеними видами злочинів даної категорії залишаються крадіжки  майна усіх форм власності, скоєні на території міста(+13%), у кількісному збільшено з  2053 до 2339 (по області +0,8%).

Як свідчать статистичні дані збільшено кількість крадіжокне пов’язаних з проникненням у житло (1850 проти 1438). Це злочини, скоєні на вулицях або в публічних місцях, магазинах, кишенькові крадіжки, а також з погрібів, комор, сараїв, тощо.

Рівень розкриття цих  злочинів дуже низький (у місті 16,3%, у районі 27%, при середньообласному 28%). 

Проблема зазначеної кількості злочинів проти власності, пов’язана із напруженим соціальним становищем у державі та регіоні (незайнятість, малозабезпеченість та відсутність доходів), що в свою чергу створює умови для вчинення кримінальних правопорушень для задоволення життєвих потреб.

Одним чинником, що призводить до скоєння злочинів проти власності  є безперешкодна можливість злочинців позбутися викрадених речей у ломбарди, діяльність яких залишається  майже «неконтрольованою». Правоохоронні органи співпрацюють з ломбардами лише з метою розкриття злочинів (за інформацією ломбардів про вже надані їм цінні речі та осіб, що їх надали, в рамках виконання доручень слідчого розкрито 8 розбійних  нападів, 32 грабежа, 203 крадіжки, 106 – шахрайств). 

Після реформування органів прокуратури та прийняття нового Закону «Про прокуратуру» органи прокуратури  не мають  жодних повноважень на перевірку  діяльності цих установ.

Також, правоохоронними органами не достатньо уваги приділенопунктам прийому металобрухту, вільна діяльність яких також сприяє вчиненню майнових злочинів. Майже кожен шостий такий злочин із числа розкритих,  скоєно раніше судимими.

Ще одним поширеним видом злочинів зазначеної категорії є шахрайство, кількість яких у поточному році у місті зросла на 11% (з 255 до 263), у районі залишилася на рівні минулого року (13). Відсоток розкриття цих злочинів вище  середньообласного  і становить  37,5% по місту та 30% по району, при середньо обласному 26,2%.

Нижчою від показника по області є питома вага  злочинів проти життя та здоров’я особи, кількість яких зменшилася на 287 злочинів (по області 8,7%).

Разом з цим, в поточному році на території міста на 120% збільшено  кількість умисних вбивств, у кількісному показнику кількість цих злочинів зросла з 5 до 11 (по області +3,2%).

На території Кіровоградського району спостерігається тенденція до зменшення умисних вбивств (-66,7%), у кількісному 3 проти 1. Злочин розкрито.

На 63,6% (по області -30%) зменшено кількість злочинів, пов’язаних з спричиненням тяжких тілесних ушкоджень потерпілим (у кількісному показнику 4 проти 11 у 2016році). У 2017 році не скоєно жодного такого злочину,  що спричинило  смерть потерпілих (2016 – 4).

Вивчаючи причини скоєння указаних розкритих злочинів встановлено, що більшість з них скоєно на побутовому грунті, під час розпиття алкогольних напоїв, особами, що зловживали алкогольними напоями, вели асоціальний спосіб життя. Мотиви злочинів – банальні сварки.

1,4% по місту та 0,6% по району складають злочини проти громадської безпеки.

Збільшено кількість хуліганств в місті Кропивницький (+16,7%, у кількісному показнику з 6 до 7 злочинів) та в Кіровоградському районі (+100%, хоча у кількісному показнику з 1 до 2). 

Відсоток розкриття цих злочинів лише 23,6%, при середньообласному 60%.

Злочини проти безпеки руху та експлуатації транспорту складають 2,2% від усіх зареєстрованих злочинів.

Відмічається збільшення на 31,3% у м. Кропивницький   (у кількісному показнику з 16 до 21) та на 50% у районі (з 6 до 9) скоєння таких злочинів, як незаконне заволодіння транспортними засобами ( по області +39,2%) Відсоток розкриття їх  досить низький та складає 19% у місті,  (по області 39%), 44% у районі.

Ще однією проблемою є  наркоманія та пов’язані з наркотичними речовинами злочини.

Внаслідок скоординованих заходів по боротьбі зі злочинністю, розроблених на затверджених рішенням  спільної координаційної наради керівників правоохоронних органів міста, що відбулася у березні 2017 року при керівнику місцевої прокуратури,  у 1 півріччя 2017 року активізовано роботу щодо виявлення наркозлочинів, особливу увагу при цьому звернуто на виявлення фактів збуту наркотичних засобів.

Як результат, Кіровоградським ВП у 2017 році виявлено 116 наркозлочинів проти 64 у 2016 році (+81,3%), з яких 26 за фактом збуту наркотичних речовин, або +81,3%  (2016 -5).

Досудове розслідування у 6 кримінальних провадженнях відносно 7 осіб (на 17 кримінальних правопорушень) завершено, обвинувальні акти направлено до суду, в інших 10 проводиться комплекс гласних та негласних слідчих (розшукових) дій .

Відбулося зростання кількості злочинів проти громадської безпеки. Основну їх частку (86,6%) становлять кримінальні правопорушення, пов’язані з незаконним поводженням зі зброєю (ст. 263 КК України), кількість яких зросла у місті на 240%   (17 проти 5), у районі +50% (2 проти 3).

Суттєвою проблемою залишається криміногенна обстановка серед дітей.

Питома вага вчинених неповнолітніми  особами або за їх участю кримінальних правопорушень  у м. Кропивницький 5,3% від усіх зареєстрованих злочинів (скоєно 54 злочини). У 2017 році  неповнолітніми на території Кіровоградського району скоєно 13 злочинів, або 5,7% від усіх зареєстрованих злочинів.

Із вказаної загальної кількості  злочинів, вчинених  дітьми ними скоєно 91% злочинів проти власності (48 за ст. 185 КК України, 5 – за ст. 186 КК України, 1 – 187 КК України, 1 – 189 КК України, 1 – ст. 190 КК України, 1 – ст. 289 КК України) інші 9% злочини проти життя та здоров»я особи ( 5 – ст. 125, 126 КК України та 1 за СТ.115 Ч.2 П.12 СТ.115 Ч.2 П.6    КК України).

Разом з цим, спостерігається зниження кількості правопорушень, скоєних особами у стані алкогольного сп’яніння (-45%), та питома вага цих злочинів складає лише 1%.

Питома вага злочинів, скоєних у групі складає 5,7%, у кількісному показнику 48 злочинів.

Внаслідок відсутності належної профілактичної роботи з боку органів пробації та національної поліції  зі спецконтингентом 226 злочинів у                                       м. Кропивницький вчинено особами, які раніше їх вчиняли (22,3% від усіх розкритих злочинів), з яких 191 особа у якої судимість не знята і не погашена.

Незважаючи на зменшення  скоєних злочинів у громадських та публічних місцях (- 17%, у кількісному з 522 до 433), їх кількість  ще досить значна.

У 1 півріччі 2017 року даній проблемі приділялася велика увага. Опрацьовувалися  питання щодо облаштування міста камерами зовнішнього спостереження. З цією метою правоохоронними органами спільно з органами місцевого самоврядування розроблено програму «Безпечне місто», проведено ряд робочих зустрічей, проте на сьогоднішній день позитивного результату не здобуто. Зазначені  питання на сесію міської ради не виносилися, кошти для обладнання міста камерами відсутні.

Встановлено, що скоєно 147 пограбувань громадян що на 17.8 % менше ніж за аналогічний період 2016 року (189 у м.р.),  19 розбійних нападів, що на 9,5% менше ніж за аналогічний період минулого року (21 у 2016р.), 1438 крадіжок, що на 22,2% менше ніж у 2016р. (1850 протягом м.р.), 52 випадки нанесення тілесних ушкоджень, що на 20% менше (65 у 2016р.), 6 умисних вбивств, що 66,6 % більше (2 протягом м.р.), 9 Хуліганство (1 у 2016р., що на 88,8% більше), 9 незаконне заволодіння автотранспортом (7 у 2016р., що 28,5 % більше ніж у м.р).

З огляду на викладене, облаштування міста камерами зовнішнього спостереження є необхідним як для запобігання злочинам так і з метою їх розкриття по гарячих слідах, а тому робота на цьому напрямку повинна тривати до здобуття позитивного результату.

Усього у провадженні територіальних відділів поліції, що перебувають під юрисдикцією Кіровоградської місцевої прокуратури  перебувало у провадженні 17562 кримінальних проваджень, з яких у 6334 досудове розслідування завершено (36%), з яких:

Направлено до суду лише  488 , або  2,8% від усіх що перебували у провадженні та 7,5% від закінчених (по області 11,7%).

У залишку територіальних відділів поліції залишається 10456 кримінальних провадження або 59,5% (по області 65,4%).

Окрім того, необхідно зазначити що до Кіровоградської місцевої прокуратури протягом 1 півріччя 2017  надійшло та вирішено 806 звернень громадян.

Зважаючи на актуальність питання боротьби з корупцією, завдяки цілеспрямованим заходам щодо організації роботи на даному напрямі, протягом минулого року Кіровоградською місцевою прокуратурою складено 10 протоколів про вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією. Зазначені протоколи судом розглянуто та до адміністративної відповідальності притягнуто 8 осіб.

Протягом 1 півріччя 2017 прокуратурою внесено 16 подання відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», 13 з яких розглянуто із вжиттям заходів, 3 перебувають на розгляді.

Також, місцевою прокуратурою спрямовано 5 позовних заяв до Кіровоградського окружного адміністративного суду про визнання протиправним та скасування рішення прийнятих в умовах вчинення правопорушень, пов’язаних з корупцією, 2 з яких наразі задоволено, 3 перебуває на розгляді.

Протягом поточного року виявлено 7 правопорушень з ознаками адміністративних правопорушень пов’язаних з корупцією передбачених ст. 172-7 КУпАП в діяльності посадових осіб органів місцевого самоврядування та депутатів сільських рад Кіровоградського району.

Крім того, виявлено 2 правопорушення за ознаками адміністративного правопорушення пов’язаного з корупцією передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП в діяльності депутатів сільських рад Кіровоградського району.

Кіровоградською місцевою прокуратурою протягом 1 півріччя 2017 до суду направлено 683 обвинувальні акти, з них розглянуто 317, з винесенням обвинувального вироку 248, з угодами 40 вироків.

Варто зауважити, що реалізовуючи функцію представництва інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених Законом протягом 2017 року Кіровоградською місцевою прокуратурою до суду скеровано 14 позовних заяв на загальну суму 4 986 тис. грн.

За процесуального керівництва Кіровоградської місцевої прокуратури затримано за підозрою у вчиненні кримінальних правопорушень з ознаками корупції  у 2017 затримано 4 осіб ( ч.3 ст. 368, ч.3 ст. 369-2, ч.3 ст. 369-3 КК України). Відносно 3 осіб обвинувальні акти перебувають на розгляді в судах, відносно 1 особи триває досудове розслідування.

Вказані позови заявлено у наступних сферах:

  • у бюджетній сфері 5 позовних заяв на суму 1335 тис. грн.;
  • з питань державної та комунальної власності 4 позовних заяви на суму 3388 тис. грн.;
  • про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями 1 позовну заяву на суму 1 тис. грн.;
  • з питань земельних відносин 3 позовних заяви на суму 198 тис. грн.

Протягом 2017 року судами, з урахуванням позовів минулих років, задоволено 14 позовних заяв на загальну суму 4042 тис. грн. з яких:

  • у бюджетній сфері 3 позови на суму 350 тис. грн.;
  • про відшкодування шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями 1 позовна заява на суму 5 тис. грн.
  • щодо інтересів держави у сфері охорони дитинства 3 позови.;
  • з питань земельних відносин 6 позовних заяв на суму 3687 тис. грн.

За результатами здійснення представництва інтересів держави за 2017 рік місцевою прокуратурою розпочато 3 кримінальних провадження. Також, варто вказати, що загалом за 2017 рік реальному виконанню підлягало 8094 тис. грн. постановлених судами за позовами прокурора. Реально виконано рішень судів на загальну суму 2563 тис. грн.  та повернуто 37 га. землі.

          

Керівник Кіровоградської місцевої прокуратури старший радник юстиції
Д. Прокопчук